0 533 053 71 79 - 0 532 053 98 75 Terrace Fulya Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.No.13 Center 2 Kat 5 D.5 Fulya - Şişli / İstanbul

Konka Hipertrofisi

Konka Hipertrofisi

Genellikle alt burun etlerinin büyümesi sonucu oluşan ve çoğunlukla geceleri gündüzlere oranla daha fazla şikâyete sebep olduğunu bildiğimiz tıp literatüründeki Latince tabiri ile Konka Hipertrofisi burun estetiğinin uygulama alanlarından biridir.

Burunun işlevlerini sağlıklı bir biçimde yerine getirebilmesi için hayati önem arz eden alt burun etleri kesinlikle cerrahi yöntemlerle kesilmek sureti ile alınmamalıdır. Geçmiş olduğumuz yıllarda sıklıkla kullanılan bu yöntem burunun işlevlerini yerine getirememesi, solunumda oluşabilecek aksaklıkların yanında burunda kuruma, kabuklanma, tekrarlayan enfeksiyonlar ve yanma hissi gibi ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Bu sebeple de günümüzde alt burun etleri küçültülürken fonksiyonel dış yüzey mukozası(zarı)na zarar vermeyecek teknikler kullanılmaktadır. Alt burun etlerindeki büyümelerin büyük bir kısmı burun içindeki septumda eğiklik oluşan hastalarda görülmektedir. Bu yüzden bu ameliyatlara giripte gerçek anlamda verim alınmak isterse, alt etleri küçültmenin yanı sıra septumda bulunan eğrilikleri de düzeltmek gerekmektedir. Eğer septumda hali hazırda var olan eğrilik düzeltilmez ise tıkanıklık devam edecektir. Alt burun etlerini küçülmek için radyo frekans kullanılarak mukozaya zarar vermeden mukozanın altında bulunda kısımdaki dokunun hacminin ufaltılması ve burun etlerinin kemiklerinde büyüme olması durumlarında mukoza altındaki yumuşak doku ve kemiğin tıraşlanmak sureti ile küçültülmesi gerekmektedir. Ki bu yöntemin adı tıp literatüründeki Latince karşılığı ile endoskopik redüksiyondur. Radyo frekans uygulaması şu şekilde işlemektedir: Alt konka mukozası altında bulunan damar içerikli yumuşak dokular içerisine özel bir cihaz aracılığı ile radyo frekans enerji verilmesini takiben dokularda oluşmuş olan ısı hasarının büzülme ve sertleşme ile iyileşmesini amaçlar. Genellikle burun estetiği ameliyatlarında hastaya uygulanan kolay bir yöntemdir.

5-10 dakika süren konka radyo frekans işlemi burun estetiği amaçlı yapılmış olan ameliyatlar sırasında hastanın talep etmesi durumunda kolaylıkla yapılabilmektedir. İşlem sırasında kesme işlemi olmayacağı için kan akmayacak, bu da tampon yapmayı gerektirmeyecektir. Lokal anestezinin iyi yapılmasını takip eden süreçte işlem sonrası ağrı hissedilmeyen bu yöntem sayesinde günlük işlerine kısa bir süre içinde dönebilirler.