0 533 053 71 79 - 0 532 053 98 75 Terrace Fulya Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.No.13 Center 2 Kat 5 D.5 Fulya - Şişli / İstanbul

Estetiğin Gelişimi

Estetiğin Gelişimi

Görsellik herkes için önemli yer edinmektedir. Estetik son zamanların en çok yapılan uygulama olmaktadır. Burun en başta gelmektedir. Burun estetiği bakıldığında uzun zamandan beri yapılmaktadır. M.Ö Hindistan da burun tamiri yapılıyormuş. Suçluların burnu kesilerek dokularla yapılıp yenilenmekteymiş. Hindistan’ı işgal eden İngilizler bunu görüp deneyen ülke olmaktadır. Sonra dünyaya yayılmıştır. 1970’li yıllarda Türkiye’ye gelmiştir. Yeşilçam ve sosyete yaptırmaktaymış. Burun küçültme yapılmaktaymış. 90’lı yıllarda plastik cerrahları artmış ve uygulamalarda değişmeler olmuştur. 2000’li yıllarda doğal görünüm sağlayan ameliyatlar yapılmakla uygulayanlar artmıştır. Günümüze kadar gelmiş sürekli gelişmektedir. Burun büyütme, burun küçültme, burun deliği büyütme, burun deliği küçültme ve burun ucu kaldırma yapılmaktadır. Plastik cerrahına istenilen burnu doğru anlatmak gerekmektedir. Doğru anlatmak istenmeyen sonucun önüne geçmektedir. Yanlış sonuçta ikinci ameliyata girilmektedir. Burun ameliyatı yapılacak uygulamaya göre 1-2 saat sürmektedir. Genel anestezi ile uygulanmaktadır. Burunla deri birbirinden ayrılıp yapılmaktadır. Dikişler iç tarafta olduğu için rahatlıkla uygulanmaktadır.  Ameliyattan sonra burun ve başta ağrı olmaktadır. Birkaç gün akıntı gelmektedir, genellikle açık kırmızı akıntı gelmektedir. Ameliyattan sonra burna tampon ve alçı koyulmaktadır. Burunun nefes almasını sağlayan ortası delik olan tampondur. Birkaç gün burunda tıkanıklık olmaktadır.

Ameliyattan sonra bir hafta fazla hareket edilmeden dinlenilmelidir. Çift yastıkla yatılmamalı ve darbelerden korunmalıdır. Göz çevresinde şişlik ve morluk olmaktadır. Bu birkaç hafta devam etmekte ve zamanla düzelmektedir. Yiyeceklere dikkat edilmelidir. Nefes ağızdan alındığı için kuruluğu önlemek için bol sıvı tüketilmelidir. Katı yiyeceklerden uzak durulmalı, yumuşak yiyecekler tüketilmelidir. Ağzı oldukça az hareket edilmelidir. Ağırlık kaldırılmamalı ve spor yapılmamalıdır. Burun estetik fiyatı duruma göre değişmektedir. Merkezle iletişime geçip bilgi alınmalıdır. Mümkünse plastik cerrahı ile görüşülmelidir.