0 533 053 71 79 - 0 532 053 98 75 Terrace Fulya Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.No.13 Center 2 Kat 5 D.5 Fulya - Şişli / İstanbul

Erkekler Daha Hassas

Erkekler Daha Hassas

Burun estetiğinde ülkemiz erkekleri daha hassas davranmaktalar. Bunun sebebi ise erkeksi yüz ifadelerinin bozulmaması, aksine daha dikkat çekebileceği güzel bir yüz ifadesine kavuşturabilecek bir burun şekli istediklerini biliyoruz.

Son dönemlerde daha çok kadınların ilgi göstermiş olduğu estetik ameliyatları artık erkekler tarafından da oldukça ilgi görmeye başlamıştır. Bunun sebepleri ise; sosyal yaşamın gereksinimleri, özel ve dış hayatlarında ki görünümleri ve beklide en önemlilerinden biri olan beğenilme duygusu erkek bireylerin burun estetiğini tercih etmelerinin başlıca sebeplerindendir. Bunların yanı sıra deviasyon(orta kemik-kıkırdak yapının eğriliği) dediğimiz rahatsızlık kişinin başta sağlığı olmak üzere estetik görüntüsünü de bozmaktadır. Bu şekil bozukluğu erkekler de kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Bunun sebebi ise erkeklerin üst dudak ile burnu kadınların bu ölçülerine oranlandığında %5 daha fazladır. Yetişkin bir erkekte olması gereken ölçüler %90-95 arasıdır.%95 üstüne çıkılması halinde erkeksi burun yerini kadınsı bir buruna ve dolaylı yoldan hastanın görünümünün kadınsı bir hal alması anlamına gelmektedir. İdeal ölçülere değinmek gerekirse de; bir burunun uzunluğu çene ile saçların bulunduğu uzunluğun üçte biri olması gerekir. Ya da sağ kulaktan sol kulağa düz çizgideki mesafenin beşte biri olması gerekmektedir. Tüm bu sebepler totalde ele alındığında erkeklerin burunları kadınlarınkine göre çok daha fazla deformasyona uğruyor. Bu şekil bozuklukları: Burunda eğrilik, burun sırtının yüksek olması, iri kemikli, kemerli uzun ve büyük bir burna sahip olmaları, burun ucunda değişiklik şeklinde ifade edilebilir. Erkeksi ifadeyi onarabilecek ya da bozabilecek temel kısım burnun ucudur. Ve haliyle erkeklerin en hassas olduğu konuda burunlarının ucudur. Çünkü yukarıda da belirtmiş olduğumuz üzere ölçüler dikkate alınmadan yapılacak olan ameliyatlar sonucu kadınsı bir buruna sahip olabilirler. Bu gibi sıkıntıların varlığı düşünüldüğünde ölçülerin doğru alınması ve ameliyatın bunun doğrultusunda gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Tüm bu veriler incelendiğinde geçtiğimiz yıllara daha doğal yahut belli sağlık sorunlarından dolayı burun estetiğine başvurmuş olan erkeklerin sayısındaki artış apaçık ortadadır. Hal böyleyken de en büyük sorumluluk yine cerrahlarımıza düşmektedir.