0 533 053 71 79 - 0 532 053 98 75 Terrace Fulya Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.No.13 Center 2 Kat 5 D.5 Fulya - Şişli / İstanbul

Deviasyon

Deviasyon

Burnun içinde bulunmakta olan ve burnu bir nevi ayakta tutan, ortadaki kıkırdak-kemik duvarın eğikliği rahatsızlığı Latince karşılığı ile Deviasyon’a karşılık gelmektedir. Deviasyon burun estetiği cerrahisinin uygulama alanlarından biridir.

Bu rahatsızlığa yakalanmış olan insanların pek çok sıkıntısı olduğunu söyleyebilmekteyiz. Bu pek çok sıkıntıdan en belirgin olanı ise şüphe yok ki; burun tıkanıklığıdır. Böyle bir durumda hasta efor gerektiren işleri yaptığı sırada burnundan yeteri kadar nefes alamadığı için çabucak yorulacaktır. Sabahları kalktığında ise ağzının olması gerektiğinden kuru ve ve paslı olduğunu hissedebilir. Orta kemik eğikliği horlamanıza sebep olabileceği gibi horlama sesinizi de arttırabilir. Burundan nefes alınamadığı için sürekli ağızdan alınan hava ısıtılmadan ve süzülmeden ciğerlerinize gideceği için farenjit gibi tıbbi rahatsızlıklar başta olmak üzere,sinüzite ve burun kanamalarına zemin hazırlayabilmektedir. Burun estetiğinin çeşitlerinden biri olan deviasyon ameliyatları günümüzde genel anestezi ile yapılmakla birlikte tıp literatüründe geçmekte olan alt yaş sınırı 18’dir. Fakat belli istisnai durumlar söz konusu olduğunda deviasyon ameliyatı daha erken yaşlarda da yapılabilmektedir. Bu ameliyatın nasıl yöntemler kullanılarak yapıldığı noktasına değinmek gerekirse de; temel prensip burnun önünde bulunan burun sırtındaki desteği koruyarak burun içinde bulunan kıkırdak-kemik eğriliğinin düzeltilmesidir. Burun sırtındaki desteği korumak burnun şeklini muhafaza etmek noktasında hayati öneme sahiptir. Yaşanan vakaların çoğunda kapalı teknik dediğimiz burunda yapılacak olan bir kesi ile ameliyatı gerçekleştirmek mümkündür. İstisnai olarak değerlendirilebilse de burun sırtında eğriliğin oluştuğu bir takım vakalarda ise daha çok estetik burun ameliyatlarında kullanılmakta olan ve burun ucunun altından bir kesi alınması ile gerçekleştirilen ameliyatlara ise tıp literatüründe açık teknik olarak adlandırılan teknik ile gerçekleştirilmektedir. Deviasyon ameliyatları yan etki oranı oldukça düşük ameliyatlardır. Fakat olası yan etkiler:(komplikasyon)Burun ortasındaki duvarda kanama(septum),kan birikimi(hematom),enfeksiyon, burun içerisinde yapışıklık(sineşi) ve burnun orta duvarında oluşan delik(septal perforasyon) sayılabilmektedir. Son saymış olduğumuz yan etki günümüzdeki ameliyatların %1-2 gibi bir kısmında görülmektedir. Genellikle herhangi bir şikâyete yol açabilecek bir şey değildir.

Doğru teknik ve titiz bir cerrah ameliyat sonrası oluşabilecek tüm yan etkilerden kurtulmak elbette ki mümkündür. Deviasyon ameliyatı olmuş ve burun estetiği yaptırmış olan hastalar ciddi bir yan etki görülmediği takdirde aynı gün içinde taburcu edilebilmektedir.