0 533 053 71 79 - 0 532 053 98 75 Terrace Fulya Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.No.13 Center 2 Kat 5 D.5 Fulya - Şişli / İstanbul

Burun Operasyonunda Tat ve Koku İlişkisi

Burun Operasyonunda Tat ve Koku İlişkisi

Burun en çok göz önünde olan bir organımızdır. Birçok görevinin yanı sıra kişinin görsel açıdan da güzel yada çirkin görünmesini sağlayabilmektedir. Bazen travmalara yada kazalara bağlı olarak burun şeklinde ve yapısında bozukluklar görülebilmektedir. Burunda en çok görülen bozukluklar burunda eğrilik, ucunun kalkık yada düşük olması ve bunun yüze göre çok daha fazla geniş olmasıdır.

Burun birçok görev üstlenen bir organdır bu sayede koku alma ve solunum dan da sorumludur. Burun iki delikle dışarıya açılmaktadır. Arka tarafı da yutak bölümüne açılmaktadır. Bu sayede yutma ve solunum görevlerini üstlenmektedir. Burunlarında şekilsel ve ya yapısal bozukluk olan kişiler burun estetiği yaptırarak bu sorunu düzeltebilmektedir. Son dönemler de çok sık olarak estetik cerrahlara başvurup bu sorunlar çözülmektedir. Koku ve tat alma duyuları arasında da ilişki bulunmaktadır. Burun gıdaları koklayarak sinyalleri beyine iletir ve beyinde koku sayesinde tatları alır. Yüzümüz üzerinde büyük bir estetiğe sahip olan burun orantıları sayesinde de hoş bir görüntüye sahip olmaktadır. Solunum görevleri ile de hayatımızda büyük önem taşımaktadır. Burun içinde bulunan kıllar giren havanın toz parçacıklarından temizlenmesini sağlarken kılcal damarlarda havanın ısınmasını sağlamaktadır. Bu sayede akciğerlere gidecek olan hava hem temizlenecek hem de ısınacaktır. Burun operasyonlarında hekimler bir çok kriteri göz önüne alarak işlem yapmaktalar dır. İlk başta hastanın burnu bilgisayar üzerinde bakılır. Ne yapılması gerekiyor nasıl yapılacak hekim buna karar verir ve hastaya bu işlemler anlatılır.

Burun yüzümüz üzerinde yer alan ve görevleri ve görünümü ile çok önemli bir organımızdır.