0 533 053 71 79 - 0 532 053 98 75 Terrace Fulya Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.No.13 Center 2 Kat 5 D.5 Fulya - Şişli / İstanbul

Burun Estetiği Nedir ve Kimlere Uygulanır?

Burun Estetiği Nedir ve Kimlere Uygulanır?

Burun estetiği en genel anlamıyla burun şeklini değiştirmeye yönelik cerrahi bir operasyondur. Tıp dünyasında ise rinoplasti olarak bilinir. Bu operasyonla burun küçültülebilir, büyültülebilir ya da düzleştirilebilir.

Rinoplasti, kişilerin talepleri doğrultusunda olan bir ameliyattır. Genel olarak hayati bir risk olmaksızın yapılsa da sağlık açısından riskli durumlarda da bu ameliyat yapılabilir. Burun estetiği ameliyatı burunda değişiklikler yaratır. Burun ucu kaldırılabilir, burun kemeri eğriyse düzeltilir ya da varsa eğer burundaki tümsekli yapılar giderilebilir. Bu operasyonlar burun iskeletinin yapısının değiştirilmesiyle sağlanır. Burun yumuşak doku, deri, kemik doku ve kıkırdaktan oluşan bir yapıdadır. Burun birbirine bağlı iki kemikten meydana gelir. Bu kemikler sert ve sağlamdır. Bu sağlam yapı burnun orta kısmına doğru kıkırdak bir yapıya dönüşür ve bu kıkırdak ise kemiklere göre daha yumuşaktır. Burun estetiği ameliyatı bütün bu özellikler göz önüne alınarak yapılır. Bu yapılar kişiden kişiye farklılık gösterir ve burun ameliyatı maliyetleri de bu doğrultuda artmış olur. Kişi bütün bunları göze alıp iyi bir görünüme kavuşmak amacıyla yani tamamen estetik kaygılarla bu operasyonu talep edebilir ki burun ameliyatlarının bir çoğu bu sebeple yapılır. Bunun yanı sıra tamamen sağlık amacıyla hayati riskler doğrultusunda da yapılabilir. Mesela, nefes alma sıkıntısı genellikle burnun şeklindeki sıkıştırmadan kaynaklanır. Burnun şekli estetik bir operasyonla düzeltildiğinde burundan kaynaklanan soluk alma sorunu da ortadan kalkar. Estetik amaçla burun estetiği yaptırmak isteyenlerin birçoğunun ortak şikayeti tıptaki adıyla septum deviasyonu, yani burun kemiğindeki tümsekler ya da çukurlardır.

Kim olursa olsun güzel görünmek ve kendini iyi hissetmek herkesin hakkıdır. Rinoplasti yani burun estetiği ameliyatları bu bakımdan bize kimsenin kusursuz bir burna sahip olmadığını gösterir.