0 533 053 71 79 - 0 532 053 98 75 Terrace Fulya Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.No.13 Center 2 Kat 5 D.5 Fulya - Şişli / İstanbul

Burun Estetiği İçin Hangi Yöntem Bana Uyar?

Burun Estetiği İçin Hangi Yöntem Bana Uyar?

Burun estetiği operasyonları, gelişen teknoloji, kullanılan malzemelerin çeşidinin ve kalitesinin artması ile ilk çıktığı dönemlere göre oldukça çeşitlenmiş ve kolaylaşmıştır. Hangi yöntemin uygulanacağı ise sizin istediğiniz burun tipine ve doktorunuzun yapacağı araştırmalar ile hangi burun tipinin veya uygulamanın size faydalı olacağı arasında değişme gösteren bir durumdur.

Burun estetiği operasyonları ile genel olarak, büyük burun deliklerinde küçültme, burun kemiğinde düzeltme, dudak ile burun arasında kalan boşlukta düzeltme, büyük burun tiplerinde küçültme ve düzeltme, küçük burun tiplerinde büyültme ve düzeltme, burun ucu uzamasında durdurulma gibi işlemler yapılmaktadır.

Bu uygulamaların yapılabilmesi için açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki teknik bulunmaktadır. Açık teknik, estetik operasyonların başlangıç zamanlarında uygulanan tekniktir. Temel olarak iki burun deliğinin arasındaki noktadan başlanarak burunun açılması ile operasyonun yapılmasıdır. Operasyon yapılacak bölgenin daha rahat görülmesi bu tekniğin avantajıdır. Ancak meydana gelebilecek komplikasyonlar ve operasyon sonrasında meydana gelebilecek iz kalma, çökme gibi durumlar nedeniyle bugün pek tercih edilmemektedir.

Kapalı teknik olarak adlandırılan teknikte ise burunda bir açma işlemi yapılmadan, operasyon bölgesine içeriden müdahale yapılmaktadır. Bu teknikte, hekimin görüş durumu daha kısıtlı olsa da, açık tekniğin getirebileceği riskleri taşımadığı için daha çok tercih edilmektedir.

Bu tekniklerin yanında hastaya operasyon sırasında lokal veya genel anestezi uygulamalarından biri yapılmaktadır. Lokal anestezi doktorlar tarafından burun estetiği operasyonları için tercih edilir, çünkü bu tip anestezilerde hasta kendi imkânlarıyla nefes alabildiği için operasyon alanı doktor tarafından daha rahat kullanılır. Ayrıca lokal anestezide kullanılan malzeme, hastanın vücut direncini arttırmaya yöneliktir ve bu durum enfeksiyon gibi durumların ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.

Doğru tekniğin ve doğru operasyonun yapılması çok önemlidir. Revizyon ameliyatı denilen düzeltme operasyonları hasta için hem psikolojik açıdan hem de burun estetiği fiyatları düşünüldüğünde maddi açıdan yıpratıcı olabilmektedir.