0 533 053 71 79 - 0 532 053 98 75 Terrace Fulya Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.No.13 Center 2 Kat 5 D.5 Fulya - Şişli / İstanbul

Burun Ameliyatının Şartları Nelerdir

Burun Ameliyatının Şartları Nelerdir

Burun ameliyatının bazı  şartları vardır. Öncelikle burun ameliyatı olabilmek için bu şartların yerine gelmesi gerekir.Bu şartlar  yerine getirilmediği taktirde uygulanacak burun ameliyatıdan başarı sağlanması mümkün değildir.

Öncelikle bu ameliyatı olabilmek için gelişim çağının sonuna gelinmesi gerekir. Yani en az 17- 18 yaşındaki bireyler burun ameliyatı olabilirler. Bununla beraber bireyin sadece fiziksel değil kişilik olarak da yeterince gelişmiş olması gereklidir. Bu ameliyatı hem fiziksel hem de ruhsal olarak kaldırabilmesi gereklidir. Bunun yanında ister sağlık isterse de estetik olsun mutlaka belirli bir sebeple burun  ameliyatının kesin bir sebebi olmalı. Kişinin doktora gidip de benim burnum falanca kişiye benzesin demenin bir anlamı yoktur.

Burun ameliyatı olmak için gelişimini tamamlamış kişilerin önce burun muayenesi olması gerekir. Burnun hem iç hem de dış muayenesi yapılır, gereken tahlillerle beraber burnun yeni şekli belirlenir. Kıkırdak ve kemik yapısı, yüzün ve yüz hatları içinde bulunan organların şekil ve konumu gibi unsurlar ameliyatla oluşturulacak yeni burun yapısı için göz önüne alınır. Yeni yapılacak burnun yüze yakışıp yakışmayacağı yapılacak bilgisayarlı tasarımla mutlaka saptanmalıdır. Bayanlarda bu tasarım yapılırken zarafet, erkeklerde ise yüzün karakteristik özellikleri mutlaka saptanmalıdır. Ancak bu şekilde  dış estetik şartları yerine gelmiş olur. Aynı zamanda burnun iç kısımlarındaki kıkırdak ve kemik yapısı da incelenmeli, burun tıkanıklığı gibi burun rahatsızlıkları da saptanarak tedavi edilmelidir.

Burun estetiği gerektiren en önemli burun rahatsızlığı burun tıkanıklığıdır. Burun tıkanıklığı septum adı verilen bu kıkırdak yapının sağa veya sola  kaymasıyla oluşur. Burnun bir deliği tıkalıyken diğer deliğinden daha fazla hava giriş ve çıkışı olur. Burunda oluşan bu tıkanıklık genellikle burnun dışında oluşan bir eğrilikle kendini belli eder. Zamanla daha fazla hava giriş çıkışı olan delik de vücudun oluşturduğu etle tıkanır ve burundan hava giriş çıkışı minimuma iner. Sağlığı olumsuz olarak etkiler ve bu sorunun tespitiyle kişi ameliyat olarak bu durumdan kurtulabilir.